ورزشکاران حرفه‌ای، قهرمانان، فدراسیون‌های ورزشی، داوران، مربیان ایرانی، شخصیت‌های فرهنگی، هنری، فعالان مدنی و اشخاص حقیقی

تبعیض جنسیتی در زورخانه باید برداشته شود

نویسنده: فرزاد صیفی‌کاران
دیدن همه امضاها
۹۶۱ به شکل پی‌دی‌اف دانلودکنید
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

ورزش زورخانه‌ای سابقه‌ای چند صد ساله دارد که به مرور زمان با اضافه کردن مفاهیمی اخلاقی چون فتوت و پهلوانی به ویژگی برتری مردان تبدیل شده و سپس به پهنه‌ی فرهنگ و هنر و ادبیات نیز راه پیدا کرد. طی چند دهه‌ی اخیر تعداد زورخانه‌ها در ایران چند برابر شده، اما شگفت‌انگیز است که هنوز حضور زنان در این ورزش ممنوع می‌باشد! با وجود تلاش‌های مکرر زنانی که در این ورزش سرآمد هستند و با وجود حمایت فدراسیون ورزش زورخانه‌ای ایران، مسئولان دولتی و وزرات ورزش و جوانان حاضر نیستند گامی در جهت رفع این تبعیض جنسیتی بردارند.

بخشی از این تبعیض‌ها از فرهنگ پدرسالار/مردسالار می‌آید که پهلوانی و زور بازو را منحصر به مردان و ظرافت و ضعیف بودن را خصیصه زنانگی می داند. فرهنگ مردسالار این تصور را القا می‌کند که شجاعت و رشادت، مِلک طِلق نرینه است و همین تلقی از راه شاهنامه‌خوانی‌ها و آواز مرشدان زورخانه‌ها نیز مدام ترویج می‌گردد. این پیش داوری‌های نابخردانه اکثراً «به نام خداوند جان و خرد» موعظه می‌شوند! تلفیق آیین‌های صوفی‌گری با این ورزش باستانی و روابط مرشد – مرادی و پیشکسوتی نیز به فضای مردانه‌ی زورخانه یاری رسانده‌است.

از جمله استدلال ها برای مخالفت با حضور زنان در زورخانه این است که ورزش زورخانه یک ورزش تماماً مردانه با تاریخ مشخص و گود زورخانه نیز مکانی مقدس است که زنان به دلیل عادت ماهانه آن‌را ناپاک می‌کنند. اگر چه در تاریخ ورزش های بسیاری ابتدا مردانه بوده اند، مانند چوگان و جودو، اما بعدها حضور زنان در آن‌ها پذیرفته شد و خللی در اهمیت‌شان به وجود نیامد. همچنین گود زورخانه به هیچ عنوان مقدس نیست که بتوان به این بهانه از حضور زنان در آن جلوگیری کرد. حتی رئیس فدارسیون ورزش های زورخانه ای پیشتر فتوای مراجع برای حضور زنان در زورخانه را اخذ کرده است.

فدراسیون بین‌المللی ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی (IZSF) که به ابتکار جمهوری اسلامی تأسیس شده دارای ۱۷ کشور عضو است که در اکثر آنها مشارکت زنان در این ورزش پذیرفته شده‌است. چرا خود کشور ایران باید استثناء باشد؟ چرا زنان ورزشکار ایرانی باید محروم از شرکت در مسابقات و فستیوال‌های بین‌المللی این رشته باشند؟ زنان ایرانی چه چیز کمتر از زنان ترک، تاجیک، افغان، فیلیپینی، اندونزیایی، سریلانکایی، یا زنان آفریقا و استرالیا دارند؟ اساسنامه‌ی فدراسیون بین‌المللی قصد خود را ترویج هدف‌های کمیته‌ی بین‌المللی المپیک ذکر کرده که در آن هیچ شرط جنسیتی جایز نیست. چرا فدراسیون ایران به این اساسنامه پایبند نیست؟

ما امضاکنندگان این دادخواست می‌خواهیم که تبعیض جنسیتی در زورخانه برداشته شود. مرشدانی که به خاطر پذیرش زنان در زورخانه کارشان را از دست داده‌اند باید به کار بازگردند. همانطور که در وزنه‌برداری و ژیمناستیک ورزشکاران زن ثابت کرده‌اند که چیزی از مردان کم ندارند، بدون شک آنها می‌توانند در گود زورخانه نیز بدرخشند.

به روز شده‌ها

۲ ماه قبل

25-06-2020 23:41:46

دادخواست چاپ شد

۲ ماه قبل

29-06-2020 14:41:38

500 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۲ ماه قبل

28-06-2020 07:16:34

200 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۲ ماه قبل

28-06-2020 01:43:56

100 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۲ ماه قبل

27-06-2020 21:53:24

50 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۲ ماه قبل

27-06-2020 21:38:16

تازه‌ترین دادخواست‌ها

  • 641 حامی
  • 320 در انتظار تأیید