میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

از صدور محکومیت جدید برای ناصر فهیمی خودداری کنید

نویسنده: یکی از بستگان ناصر فهیمی
دیدن همه امضاها
۱۰۷
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

ناصر فهیمی پزشک و زندانی سیاسی که بیش از ۹ سال از عمرش را در حبس گذرانده و به پایان دوره‌ی محکومیتش نزدیک می‌شود، بااقدامِ ناعادلانه‌ی حفاظت اطلاعات قوه‌ی قضاییه در برابر محکومیت جدیدی قرار گرفته‌ است.

این پزشک ۴۴ ساله و فعال حقوق بشرِ کُرد در تابستان سال ۱۳۸۹ دستگیر و با حکم قاضی صلواتی به جرم‌های انتسابیِ «نشراکاذیب»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشویش اذهان عمومی»، «توهین به رهبری» و «تهدید مقامات قضایی» جمعا به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

حال که تقریباً به انتهای دوران محکومیت خود نزدیک شده، به خاطر انتشار نامه‌های اعتراضی و صدای حق‌ خواهی‌اش از پشت میله‌های زندان، بار دیگر در برابر پرونده‌‌ سازی تازه‌ای از جانب نهادهای امنیتی قرار گرفته است.

ناصر فهیمی از بیماری قلبی رنج می‌برد و محروم از دریافت خدمات پزشکی و داروهایی است که به آنها نیاز دارد. او همچنین با خانواده‌اش ممنوع‌ الملاقات بود و حتی در دوران  شیوع ویروس کرونا به او اجازه مرخصی داده نشد.

اکنون حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در اقدامی خصمانه، پرونده‌ای که از سال ۹۵ راکد بوده برای صدور محکومیت جدید به جریان انداخته‌ است. این پرونده به خاطر اعتراض دکتر فهیمی به عملکرد قوه قضاییه و با شکایت دو مجتمع قضایی  تهران علیه او تشکیل شده‌ است.

دکتر فهیمی همچنین در پیامی به رهبر ایران درخواست ابطال تابعیت رسمی خود را به دلیل دیکتاتور بودن حکومت از قوه قضاییه خواهان شد که منجر به خشم افروزی بیشتر علیه او شده‌است.  ترک تابعیت یک حق قانونی است.

ما امضاکنندگان این دادخواست، از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل می‌خواهیم که تلاش بورزد تا مقامات قضایی ایران از صدور محکومیت جدید برای ناصر فهیمی خودداری کنند. پس از ۱۰ سال اتلاف بهترین سال‌های عمر او پشت میله‌های زندان، اکنون واضح است که صدور یک حکم تازه برای گرفتن سالهای بیشتری از زندگی او اقدامی انتقام‌جویانه و ناعادلانه است. آزادی ناصر فهیمی را به او بازگردانید.

به روز شده‌ها

۳ روز قبل

23-05-2020 19:03:55

50 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

دادخواست‌های مشابه

  • 98 حامی
  • 9 در انتظار تأیید