خطاب به دولت جمهوری اسلامی ایران و قوه ‌قضاییه

شکنجه و قتل کارگران افغانستانی به وسیله مرزبانان جمهوری اسلامی را محکوم می‌کنیم

نویسنده: امضا محفوظ
دیدن همه امضاها
۲۱۳ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

در تاریخ دوم ماه مه (۱۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۹) خبرنگاران روزنامه‌ی نیویورک تایمز از کابل خبر دادند که وزارت خارجه افغانستان در حال بررسی گزارش‌های متعددی است که طبق آنها حدود ۵۰ تن کارگر افغانستانی به هنگام ورود غیرقانونی به ایران از مرز هرات، توسط مرزبانان ایرانی دستگیر، شکنجه، و سپس به رودخانه پرتاب شده‌اند. تعدادی از این کارگران مفقود شده و جسد تعدادی دیگر که غرق شده بودند از آب گرفته شده‌است.

طبق گفته‌ی یکی از بازماندگان این تراژدی به نام «عبدالواحد»، جوانی ۲۰ ساله، مرزبانان جمهوری اسلامی ایران آنها را روی زمین خوابانده و با ضربات لگد زخمی کرده و سپس درون اتوبوسی انداخته به ساحل رودخانه هریرود برده و در آب می‌اندازند.

هفت جسد تا کنون از آب گرفته شده‌اند. چند شاهد عینی دیگر نیز این روایت را تأیید کرده‌اند. یک درمانگاه در هرات انتقال پنج جسد غرق شده از مرز به این مرکز پزشکی را تأیید کرده‌است.

کنسولگری ایران در هرات و اداره مرزبانی ایران به سرعت همه چیز را انکار کردند‌، اما وزارت خارجه جمهوری اسلامی پس از روزها سکوت سرانجام از زبان عباس موسوی سخنگوی این وزارت، «ضمن ابراز همدردی با خانواده جانباختگان تصریح کرد: این حادثه در خاک افغانستان رخ داده.»

به نظر می‌رسد مقامات جمهوری اسلامی سرانجام پس از روزها انکار وقوع جرم، سرانجام مجبور به پذیرش واقعیت آن شده اما قصد دارند باز هم مسؤلیت را متوجه نیروهای ناشناخته کنند! می‌دانیم که سال گذشته نیز مرزبانان جمهوری اسلامی در منطقه سراوان با شلیک گلوله، دو مهاجر افغان را به قتل رساندند و ۱۸ تن دیگر را زخمی کردند.

این جنایت توجیه‌پذیر نیست.

از نظر ما امضاکنندگان این دادخواست، بی اعتنایی جمهوری اسلامی ایران نسبت به جان کارگران کشور همسایه باید محکوم شود. شکنجه و قتل کسانی که به اسارت گرفته شده‌اند نقض آشکار قوانین بین‌المللی است. ما خواهان آن هستیم که دولت ایران با همکاری دولت افغانستان به این جنایت رسیدگی کرده، مأموران و مرزبانان خاطی را دستگیر، محاکمه و مجازات کند.

به روز شده‌ها

۲ سال قبل

06-05-2020 07:14:13

دادخواست چاپ شد

۲ سال قبل

09-05-2020 18:24:56

100 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۲ سال قبل

07-05-2020 02:15:33

50 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 170 حامی
  • 43 در انتظار تأیید