دولت ایران

کارگران ایران تنها نیستند؛ سرکوب‌ها باید پایان یابد

نویسنده: امضا محفوظ
دیدن همه امضاها
۱۴۱ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

امسال در حالی به استقبال روز جهانی کارگر می‌رویم که نه تنها ده‌ها فعال کارگری به دلیل ابراز مطالبات خود همچنان در زندان به ‌سر می‌برند که نهادهای دولتی با همدستی پنهان و آشکار با بخش خصوصی، برای تحت استثمار درآوردن هر چه بیش‌تر کارگران، با سوء‌استفاده از انزوای اجتماعی برآمده از شیوع ویروس کرونا در ایران، بیشترین فشارها را بر طبقه کارگر تحمیل کرده‌اند.

شورای عالی کار روز ۲۱ فروردین ‌ماه بدون توجه به نرخ تورم و هزینه سبد معیشت خانوار، حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ و سایر مشمولان قانون کار را یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان تعیین کرد. این در حالی است که کمیته مزد شورای عالی کار در بهمن سال ۹۸، سبد معیشت خانوار را چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین کرده بود. کارشناسان اقتصادی اما رقم واقعی سبد معیشت خانوار را در ماه‌های پس از شیوع کرونا دست‌کم تا هشت میلیون تومان برآورد کرده‌اند.

بر اساس نظرسنجی انجام شده از سوی بنیاد رسانه‌ای زمانه، فشار اقتصادی بحران کرونا بر خانواده‌های کارگری تا حدی‌ است که بخش اعظم کارگران ایران در سایه عدم حمایت مالی دولت و علی‌رغم مهار نشدن بحران کرونا در کشور، مجبور به بازگشت به سر کار خود شده‌اند.

ما امضا کنندگان این طومار در روز اول ماه می ‌(روز جهانی کارگر) در وهله اول خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط فعالان صنفی و فعالان کارگری از زندان هستیم.

همچنین ما امضا کنندگان این دادخواست عدم حمایت دولت از کارگران و نیز تعیین سطح دستمزد را نشانه‌ای از اعمال فشار بیشتر بر طبقه کارگر و به ‌تبع آن سرکوب کارگران ایران می‌دانیم.

 

به روز شده‌ها

۲ سال قبل

30-04-2020 17:39:54

دادخواست چاپ شد

۲ سال قبل

07-05-2020 11:52:04

100 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۲ سال قبل

01-05-2020 21:43:22

50 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 129 حامی
  • 12 در انتظار تأیید