میشل بشلت جریا، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران

آزادی موقتی و فوری همه زندانیان (سیاسی) در خطر بیماری کرونا

نویسنده: سرو آزادی
دیدن همه امضاها
۱۵۶ به شکل پی‌دی‌اف دانلودکنید
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

درخواست آزادی موقت و فوری همه زندانیان (سیاسی) در ایران به خاطر خطر بیماری کرونا

  • خانم میشل بشلت (باشله) جریا، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
  • آقای جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران

ما خواستار آزادی موقت همه زندانیان در ایران، از جمله زندانیان سیاسی و عقیدتی، به خاطر گسترش ویروس کرونا در سراسر کشور و تلفات بسیار بالای آن، تا ریشه‌کن شدن نهایی این بیماری در ایران هستیم (زندانیان جنایی که موجب خطر جانی برای عموم می‌شوند مورد نظر ما نیستند).

ایران با ده‌ها هزار بیمار کرونایی و هزارها جان باخته، جزو سه کشور جهان با بالاترین شمار مبتلایان و تلفات است. در شرایط نبود موازین بهداشتی محکم، مقررات مسافرتی سست یا آزاد و کمبود لوازم پزشکی و وسایل پیشگیری، یک فاجعه انسانی در حال رخداد است.

زندانیان سیاسی ایران به‌ویژه در خطر این بیماری هستند به چند دلیل: تماس با بیرون از راه زندانیان تازه وارد و همچنین کارکنان زندان، شرایط بد بهداشتی، دسترسی محدود به لوازم بهداشتی و امکانات درمانی (و در برخی موارد امتناع از ارائه آنها) و شمار بسیار زیاد افراد در سلول‌ها چنانکه در برخی موارد، زندانیان تنه به تنه یکدیگر هستند و حتی نمی‌توانند دراز کشیده بخوابند.

قوه قضاییه ایران به تازگی اعلام کرد که زندانیان با محکومیت زیر پنج سال را به‌طور موقت آزاد می‌کند.

اگرچه این برنامه هنوز به‌طور کامل اجرا نشده است، اما بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی هستند که به سال‌های بسیار درازتری محکوم شده‌اند. از آن جمله‌اند کنشگران حقوق بشر و محیط زیست، وکلا، آموزگاران، دانشجویان، کارگران، اقلیت‌های مذهبی و مردم معترض به شرایط دشوار معیشتی و نبود آزادی‌های فردی و اجتماعی (تازه‌ترین نمونه آن در آبان ماه ۱۳۹۸ بود که هزاران تن در اعتراض به سه برابر شدن بهای بنزین دستگیر و زندانی شدند).

نمونه دیگر محکومیت خانم نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر، به ۳۳ سال حبس است.

خواهشمندیم فریاد دادخواهی هزاران زندانیان سیاسی بی‌دفاع ایران باشید و از حاکمیت ایران بخواهید زندانیان سیاسی را به فوریت، به طور موقت، آزاد کنند تا آنان در آغوش خانواده و در یک محیط امن و بهداشتی، این دوران خطرناک را به سر بیاورند.

به روز شده‌ها

۵ ماه قبل

23-03-2020 23:47:40

دادخواست چاپ شد

۵ ماه قبل

29-03-2020 16:29:36

100 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۵ ماه قبل

26-03-2020 06:46:42

50 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

تازه‌ترین دادخواست‌ها

  • 128 حامی
  • 28 در انتظار تأیید