قوه قضاییه

باید علیه هواپیمایی ماهان کیفرخواست صادر شود!

نویسنده: شیرین عبادی
دیدن همه امضاها
۱٬۱۹۹ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

مدعی‌العموم و دادستان می‌بایستی علیه هواپیمایی ماهان و مدیرعامل این شرکت هواپیمایی، حمید عرب‌نژاد، کیفرخواست صادر کند.

در روز ۱۳ بهمن در حالی که خبرهای مربوط به شیوع کرونا در خارج از مرزهای چین باعث شد بسیاری از کشورها برای مراقبت از جان شهروندانشان رفت و آمد و پرواز به کشور چین را متوقف کنند، مدیرعامل شرکت هواپیمایی ماهان، حمید عرب‌نژاد با سفیر چین در ایران، چوانگ هوٱ ملاقات کرد و به او وعده داد که این شرکت خصوصی هواپیمایی همچنان به خدمات خود به کشور چین ادامه خواهد داد.

در حالی که این خبر مثل بمب رسانه‌های فارسی و ایرانی را منفجر کرده بود، عرب‌نژاد و ماهان بدون توجه به این اعتراض‌های عمومی و البته بدون هیچ کنترل و ممانعتی از سوی دولت، به انتقال مسافر از چین و به چین، بدون هیچ مراقبتی ادامه داد.

کمتر از یک ماه بعد شاهدیم که این ویروس به شهر قم رسیده و از آنجا به بسیاری از نقاط دیگر کشور منتقل شده است.

طبق گزارشی که سامانه اخبار و اطلاعات دانشگاهی (ساعد نیوز) داده، صدها طلبه چینی و پاکستانی در حوزه علمیه قم تحصیل طلبگی می‌کنند که رفت و آمد آنها به کشورهایشان می‌تواند به خوبی زمینه‌ساز انتقال و شیوع کرونا به قم باشد.

این سایت خبری توضیح می‌دهد که:

«تا قبل از شیوع و دیده شدن کرونا نظارتی هم بر این رفت و آمدها وجود نداشته است.»

در همین زمان اما مسافران چینی اجازه رفت‌وآمد بدون کنترل را به سایر کشورها نداشتند.

این قصور و بی‌توجهی هواپیمایی ماهان و دولت جمهوری اسلامی، جان میلیون‌ها ایرانی را در معرض خطر جدی قرار داده است. تاثیر روانی و شیوع ترس و نگرانی جدی نیز کمتر از خود ویروس به جامعه آسیب نرسانده است. مردم از کار و زندگی افتاده‌اند و بی‌اعتمادی به سیستم اطلاع‌رسانی دولتی حالا به سیستم مراقبت و درمان و بهداشت هم سرایت کرده و نگرانی‌ها را چند برابر کرده است.

چه کسی مقصر این وضعیت است؟ اگر عدالتی بر دستگاه قضایی حاکم بود، باید مدیران هواپیمایی ماهان را پیش از سایران به دادگاه می‌کشاند و آنها را متهم به در خطر انداختن جان مردم می‌کرد.

متأسفانه دادستان و مدعی‌العموم به جای اینکه واقعا از امنیت مردم دفاع کند، حفظ امنیت را در متهم کردن و دشمنی با مردم بی‌گناه معترض یا فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران و وکلای حقوق بشری می‌بیند.

سیستم سیاسی و مذهبی هم باز راه دشمنی با دنیای غرب را پیش گرفته‌اند و ویروس را عاملی برای زیارت نکردن و جلوگیری از تجمعات مذهبی عنوان می‌کنند! کشور در خرافات مذهبی غرق می‌شود و عده‌ای سودجو مثل هواپیمایی ماهان از این فرصت برای سود بیشتر استفاده می‌کنند.

اگر عدالت بر این کشور حاکم بود امروز باید علیه ماهان کیفرخواست صادر می‌شد.

اما ماهان ایر متعلق به کیست؟

شرکت هواپیمایی ماهان‌، خصوصی و وابسته به موسسه مولی‌الموحدین است که تحت نظر سید حسین مرعشی، از وابستگان فامیلی علی اکبر هاشمی رفسنجانی و در زمانی که مرعشی استاندار کرمان بود، راه‌اندازی شد. او خودش در این باره گفته است:

«خوب شرایطی پیش آمد و خداوند لطف و عنایت کرد هواپیمایی ماهان مانند ثروت باد آورده‌ای در دامان استان افتاد. ۱۰۰ درصد سهام ماهان متعلق به “مولی الموحدین” بوده و هست.»

البته موضوع سهام این شرکت هواپیمایی، واگذاری های سهام از دو درصد تا زیر ۵۰ درصد و اینکه چه تغییراتی در شیوه مدیریت آن تا امروز رخ داده، عدم شفافیت مالی و مدیریتی و از همه مهم‌تر اینکه چه‌طور فعالیت یک بنگاه اقتصادی بزرگ تحت نام «خیریه» ثبت شده، موضوع بحث امروز نیست.

آنچه پیداست مدیریت این موسسه تحت نفوذ و دخالت یک یا چند تن از اعضای حزب کارگزاران سازندگی شروع شد. اما پس از دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و رقابت‌های اقتصادی تیم او با خاندان هاشمی و کارگزاران، عملکرد این موسسه به رسانه‌های حامی دولت و سپاه کشیده شد و تا مدت‌ها موضوع بحث بود.

فراموش نکنیم که حقوق مردم در این رقابت‌ها موضوع بحث نبود، بلکه رقابت سر گروه‌های سیاسی و اقتصادی داخل حکومت بود. پس از آن تا مدتی کسی ندانست چه بر سر ماهان و موسسه مولی‌الموحدین آمد تا اینکه ناگهان خبر از رابطه با سپاه قدس، دعوت از قاسم سلیمانی به هیأت امنا (که با وجود پذیرش وی، عملی نشد) و بالاخره تحریم توسط آمریکا بار دیگر ماهان را بر سر زبان‌ها انداخت.

ماهان ایر در سال ۲۰۱۱ از سوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده متهم به دور زدن تحریم‌های ایران شد. سپس به دلیل خدمات نظامی و انتقال تجهیزات نظامی و مالی به حزب‌الله لبنان و نظامیان بشارالاسد در لیست سیاه قرار گرفت و به دلیل حمایت از تروریسم بین‌المللی مورد تحریم قرار گرفت.

این نخستین بار بود که نام ماهان ایر و سپاه قدس کنار هم می‌آمد و در واقع هواپیمایی ماهان ایر به دلیل در اختیار سپاه قدس بودن تحریم شد.

تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران به مردم آسیب زیادی رسانده است و واقعیت دردناک این است که این آسیب از جانب حکومت ایران تقویت می‌شود، زیرا عملیات سپاه قدس در خاورمیانه و حمایت از حزب‌الله لبنان، بشارالاسد، نیروهای حشدالشعبی عراق و حوثی‌های یمن باعث افزایش خشونت در خاورمیانه، دشمنی مردم کشورهای همسایه با ایرانیان و تحریم‌های بیشتر شده و هزینه‌های سنگینی را به مردم ایران تحمیل کرده است.

با کنار هم قرار دادن این مسائل به راحتی می‌توان فهمید که هواپیمایی ماهان ایر چگونه و با اتکا به چه توانی، برای ادامه پروازهایش به چین از کسی دستور نمی‌گرفته و آتش به اختیار عمل می‌کرده است، زیرا سپاه قدس مستقیما به رهبر جمهوری اسلامی مرتبط است و در این زمینه به کسی پاسخگو نیست.

آخرین خبری که در این زمینه منتشر شده این است که با وجود همه اتفاق‌هایی که در کشور ایران رخ داده و به دلیل شیوع ویروس کرونا، ایران از طرف بیشتر همسایگانش قرنطینه شده است، اما وب‌سایت فلایت رادار ۲۴ نشان می‌دهد که پروازهای هواپیمایی ماهان از پکن به تهران و برعکس همچنان ادامه دارد!

به روز شده‌ها

۱۱ ماه قبل

04-05-2020 22:38:57

دادخواست چاپ شد

۱۱ ماه قبل

07-05-2020 02:53:22

500 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۱ سال قبل

07-03-2020 04:21:22

200 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۱ سال قبل

26-02-2020 01:22:39

شیرین عبادی خواستار صدور کیفرخواست برای مسئولان هواپیمایی ماهان شد

ادامه مطلب

۱ سال قبل

25-02-2020 23:22:33

100 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۱ سال قبل

25-02-2020 16:43:12

50 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 609 حامی
  • 590 در انتظار تأیید