جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا

عوامل شکنجه در صدا و سیمای جمهوری اسلامی را تحریم کنید

نویسنده: تنظیم‌کنندگان دادخواست
دیدن همه امضاها
۹۹
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

(پس از امضای این دادخواست، ایمیلی برایتان فرستاده می‌شود که لازم است آن را باز و امضای خود را تایید کنید تا امکان ثبت امضا فراهم شود)

تداوم پخش اعترافات اجباری بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۹۸ از صدا و سیمای جمهوری اسلامی نشان می‌دهد رویه‌ای که این نهاد از سال‌های ابتدایی انقلاب انجام آن را آغاز کرد، پایانی نداشته و حقوق اساسی افراد از طریق اجبار آنها به اعتراف علیه خود یا دوستانشان و سپس پخش آن از تلویزیون دولتی، همچنان به شکلی گسترده نقض می‌شود.

همکاری برخی از خبرنگاران و افراد شاغل در صدا و سیمای جمهوری اسلامی به ویژه علی رضوانی و آمنه سادات ذبیح‌پور، از خبرنگاران خبرگزاری صدا و سیما با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی برای بازجویی متهمان نیز اکنون دیگر مسجل شده و جای هیچ شک و شبهه‌ای را در مورد نقش این افراد در اخذ و پخش اعترافات اجباری از متهمان و بازداشت‌شدگان نگذاشته است. به ویژه اینکه اخیرا برخی از زندانیان سیاسی از جمله سپیده قلیان یا خانواده آنها با نام بردن از این افراد، به نقش مستقیم آنها در بازجویی و اخذ اعتراف اجباری از متهمان اشاره کرده‌اند.

این اقدام صدا و سیما در حالی است که پخش اعترافات اجباری متهمان جدای از نقض فاحش حقوق بشر، با قوانین داخلی ایران نیز مغایرت دارد. به علاوه اینکه در بسیاری از کشورها از جمله در اتحادیه اروپا، این اقدام مصداق نقض حریم خصوصی افراد و نوعی از اِعمال شکنجه است.

این دادخواست از همه وکلا، فعالان مدنی و حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، فعالان رسانه‌ای و تمامی افرادی که دغدغه حقوق بشر دارند می‌خواهد تا اعتراض خود را به این رویکرد صدا و سیمای جمهوری اسلامی نشان داده و با پیوستن به این دادخواست از آن حمایت کنند.

ما امضا کنندگان این دادخواست مصرانه از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا درخواست می‌کنیم عبدالعلی علی عسگری، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی و علی رضوانی و آمنه سادات ذبیح‌پور، مجریان برنامه امنیتی ۲۰:۳۰ را که در اخذ و پخش اعترافات اجباری از زندانیان نقش مستقیم دارند، به عنوان ناقض حقوق بشر در لیست تحریم‌های حقوق بشری خود قرار دهد.

روشن است تعلل در انجام این کار منجر به تداوم نقض فاحش حقوق بشر و حریم خصوصی افراد در ایران از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی خواهد شد.


◄ متن انگلیسی

The Islamic Republic of Iran Broadcasting (IRIB) continues to show forced confessions of political prisoners against themselves. This is torture and a human rights violation.

Recently, political prisoners, including Sepideh Gholian, have pointed out that IRIB reporters, such as Ali Rezvani and Ameneh-Sadat Zabihpour, collaborate with interrogators from the intelligence and security organizations.

We, the undersigned, ask Josep Borrell, The EU’s foreign policy chief, to sanction Abdol Ali Aliaskari, the Director General of IRIB, as well as, Ali Rezvani and Ameneh-Sadat Zabihpour. We also ask that they must be recognised as human rights violators for their collaborations with security forces in taking and broadcasting forced confessions of political prisoners.

Failure to do this will result in the continuation of human rights violations by the IRIB.

به روز شده‌ها

چیزی به‌روز نشده‌ است

دادخواست‌های مشابه

  • 43 حامی
  • 56 در انتظار تأیید