ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه؛ حسین سلامی، فرمانده سپاه؛ حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی

حقوق بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را رعایت کنید

نویسنده: معین خزائلی
دیدن همه امضاها
۱۱۶ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

(پس از امضای این دادخواست، ایمیلی برایتان فرستاده می‌شود که لازم است آن را باز و امضای خود را تایید کنید تا امکان ثبت امضا فراهم شود)

رویه و سابقه دستگاه قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی در برخورد با معترضان و مخالفان به ویژه تجربه تلخ اعدام‌های سال ۶۷، بازداشتگاه کهریزک در سال ۸۸ و همچنین قتل چندین تن از معترضان اعتراضات دی ماه ۹۶ در بازداشتگاه‌ها، نشان می‌دهد معترضان بازداشت شده اخیر به شدت در معرض خطر قتل، شکنجه، آزار روحی و جسمی و همچنین نقض دیگر حقوق اساسی و اولیه خود قرار دارند.

دستگاه قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی از اطلاع‌رسانی دقیق در مورد بازداشت شدگان اعتراضات اخیر خودداری می‌کند و بر اساس گزارش‌ها، دیگر حقوق اساسی آنها از جمله حق تماس با خانواده و دسترسی به وکیل را نقض و آنها را مورد آزار و شکنجه روحی و جسمی قرار می‌دهد.

این بی‌خبر گذاشتن عمدی خانواده‌ها و نقض دیگر حقوق معترضان بازداشت شده، جدای از غیرانسانی بودن آن، خلاف اصول بین‌المللی حقوق بشر و نیز قوانین داخلی ایران از جمله آیین دادرسی کیفری است.

این دادخواست از همه وکلا، روزنامه‌نگاران، فعالان رسانه‌ای، فعالان حقوق بشر، فعالان مدنی و تمامی افرادی که دغدغه حقوق بشر دارند می‌خواهد تا اعتراض خود را به این رویکرد غیرانسانی و غیرقانونی نظام جمهوری اسلامی به ویژه دستگاه قضایی و امنیتی آن نشان دهند و به حمایت‌کنندگان از این دادخواهی بپیوندند.

امضا کنندگان این دادخواست از ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس دستگاه قضایی، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران و حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی می‌خواهند اولا به سرعت شرایط آزادی بازداشت شدگان اعتراضات اخیر را فراهم آورند و دوم اینکه به اقدامات غیرانسانی و غیرقانونی در شکنجه، آزار روحی و نقض دیگر حقوق بازداشت شدگان پایان داده و حقوق آنها را رعایت کنند.

روشن است که از نظر امضا کنندگان این دادخواست، مسئولیت کامل حفظ جان و حقوق بازداشت شدگان با جمهوری اسلامی و دستگاه قضایی-امنیتی آن است.


  • در همین زمینه

این ویدیو قابل نمایش نیست، به دلیل اینکه استفاده سایت دادخواست از کوکی ها را قبول نکردید
Wijzig keuze

شکنجه و اعدام، تهدیدی جدی علیه بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان

به روز شده‌ها

۳ سال قبل

25-11-2019 13:24:26

دادخواست چاپ شد

۳ سال قبل

27-11-2019 15:54:51

50 پشتیبان

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۳ سال قبل

25-11-2019 13:25:36

0 پشتیبان

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 75 حامی
  • 41 در انتظار تأیید