پارلمان هلند

اعتراض به عضویت جمهوری اسلامی در کمیسیون حقوق زنان سازمان ملل

نویسنده: جمعی از ایرانیان ساکن هلند
دیدن همه امضاها
۲۴۱ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

 

کشور عنوان
🇳🇱 هلند (Nederland) Geef opheldering over de positie van Nederland bij de benoeming van Iran tot de VN Commissie voor Vrouwenrechten

 

از ایرانیان ساکن هلند می‌خواهیم این نامه را امضا کنند:

خطاب به پارلمان هلند

اعتراض به عضویت جمهوری اسلامی در کمیسیون حقوق زنان سازمان ملل

از طریق رسانه‌های مختلف و سازمان‌های خبررسانی، ما جمعی از روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، و فعالان حقوق بشر ایرانی در هلند با خبر شدیم که شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل، که هلند هم جزو اعضای آن است، در ۲۰ آوریل ۲۰۲۱ برای یک دوره چهارساله جمهوری اسلامی ایران را به عضویت در  کمیسیون‌ حقوق زنان سازمان ملل متحد انتخاب کرده است.

با اینکه این رأی گیری مخفی بوده، می‌توان نتیجه گرفت که حداقل چهار کشور از ۱۵ کشور دمکرات‌ اتحادیه اروپا و اعضای غربی شورای اقتصاد و اجتماع سازمان ملل (ECOSOC)  باید به عضویت ایران رأی داده باشند.

برای همین خواستاریم که ــ در محدوده یک سئوال جواب  پارلمانی ــ وزیر امور خارجه هلند به این سئوالات جواب بدهد:

  • آیا نمایندگان هلند در این انتخابات به عضویت جمهوری اسلامی ایران رأی مثبت دادند؟
  • اگر بله، چرا و با چه دلایلی این تصمیم گرفته شد؟

کمیسیون حقوق زنان در سازمان ملل متحد به عنوان مهم‌ترین کمیته بین‌المللی در جهت پیشرفت برابری حقوق زن و مرد و قوی کردن موضع زنان فعالیت می‌کند. جمهوری اسلامی ایران همواره آشکارا به سرکوب زنان و تبعیض علیه آنان (مطابق با شریعت و قوانین اسلامی) پرداخته است. انتخاب ایران به کمیسیون حقوق زنان نه تنها بی معنی است بلکه از نظر سیاسی و اخلاقی غیر قابل قبول است؛ به این می‌ماند کسی را که آتش‌سوزی به راه انداخته به ریاست سازمان آتش‌نشانی انتخاب کنند!

رژیمی که زن‌ها را انسان‌های درجه دو حساب می‌کند و سنگسار زنان، زندانی کردن آنان به جرم بدحجابی، و ازدواج دختربچه‌ها را به رسمیت می‌شناسد، حکومتی که دوچرخه سواری زنان، آواز خواندن آنان، رفتن‌شان به ورزشگاه‌ها را ممنوع می‌کند و برای  کار، درس خواندن، و خروج از کشور اجازه قیم یعنی مرد را لازم می‌داند، انتخاب چنین رژیمی به عضویت بالاترین کمیته بین‌المللی زنان سازمان ملل شگفت‌انگیز است. این خبر خشم بسیاری از سازمانهای حقوق بشر و زنان را در تمام دنیا برانگیخته است.

در سال ۲۰۱۷ هم رأی به عربستان سعودی در این کمیته اعتراضات عمومی را به دنبال داشت که باعث شد دولت بلژیک اعتراف کند به نفع عربستان رأی داده و نیز اعتراف کرد که عربستان را در این مورد مطلع کرده بوده است.

باید اضافه کرد که جمهوری اسلامی ایران (در کنار چند کشور دیگر مثل سومالی، واتیکان و سودان) هنوز لایحه حفظ حقوق زنان سازمان ملل را امضا نکرده‌اند و کماکان آنرا به رسمیت نمی‌شناسند.

خانم‌ها و آقایان محترم، به این وسیله خواستار توضیح و روشنگری درباره‌ نقش هلند در انتخاب دولت ایران به کمیته حقوق زنان سازمان ملل متحد هستیم.

احترام خود را به حقوق زنان نشان بدهید و این انتخاب را محکوم کنید.

به روز شده‌ها

۲ ماه قبل

29-05-2021 03:23:59

دادخواست چاپ شد

۲ ماه قبل

09-06-2021 14:58:55

🇳🇱 Geef opheldering over de positie van Nederland bij de benoeming van Iran tot de VN Commissie voor Vrouwenrechten

ادامه مطلب

۲ ماه قبل

01-06-2021 00:46:20

50 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 70 حامی
  • 171 در انتظار تأیید