نظام پادگانی دوره دستیاری پزشکی تحمل‌ناپذیر است

نویسنده: امضا محفوظ
دیدن همه امضاها
۳۵۲ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

خودکشی چندین رزیدنت پزشکی، و مرگ بر اثر ایست قلبی ناشی از فشار کار در میان این دانشجویان، از جمله خبرهایی بود که اخیراً توجه مردم را به وضعیت دوران دستیاری پزشکی جلب کرده‌است. یک روان‌درمانگر عضو جامعه پزشکی ایران نام این پدیده را «خودکشی‌های سریالی» گذاشته است.

شیفت‌های طولانی در شبانه‌روز، فشار کار، بدرفتاری استادان و پزشکان ارشد، و دستمزد ناچیز، از جمله دلایل سرخوردگیِ روحی در میان دستیاران کادر درمانی به ویژه در بیمارستان‌های دولتی است.

شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی در نامه اعتراضی خود به وزیر بهداشت نوشته‌اند، «خودکشی سریالی دستیاران پزشکی، انصراف دسته‌جمعی، یا کوچ ناخواسته آنان به کشورهای بیگانه، ناشی از عوامل متعددی چون حقوق تضییع شده ایشان در بیمارستان‌ها، بدرفتاری و بی‌توجهی اساتیدِ به اصطلاح ممتاز، کشیک‌های پر تعداد، فشار کاری و روحی بالا، و حقوق ناچیزی است که به خوبی به آن آگاه هستید.»

روایت‌های متعدد این دانشجویان در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که یک رژیم پادگانی فشار و تبعیض بر دوران رزیندنسی پزشکی حاکم است. این دانشجویان می‌نویسند با وجود اعتراضات متعدد، «قوانین استثماری و دستورالعمل‌های زورگویانه علیه دستیاران پزشکی» هرگز مورد بازبینی از سوی وزارت بهداشت قرار نگرفته‌است.

ما امضاکنندگان این دادخواست نگران آینده این دانشجویان هستیم. ما نمی‌خواهیم مثل هفته‌های اخیر بار دیگر شاهد خودکشی دانشجویانِ پزشکی باشیم. دستیاران پزشکی سرمایه‌های ارزنده کشور ما هستند که با سال‌ها آموزش تخصصی و صرف هزینه‌ی کلان توانسته‌اند به کادر درمان بپیوندند. از دست دادن هریک از آنها یک فاجعه است.

ما از وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی می‌خواهیم در قوانین و دستورالعمل‌های دوران دستیاری پزشکی تجدید نظر کنند تا یک نظام دموکراتیک مشابه کشورهای پیشرفته، همراه با مزد و بیمه متناسب، جایگزین سیستم پادگانی کنونی شود.

#رزیدنت

#از_رزیدنتی_بگو

#خودکشی_سریالی_دستیاران_پزشکی

به روز شده‌ها

۲ سال قبل

18-05-2021 12:15:26

دادخواست چاپ شد

۲ سال قبل

20-05-2021 14:48:42

200 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۲ سال قبل

18-05-2021 18:22:34

100 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۲ سال قبل

18-05-2021 14:06:57

50 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۲ سال قبل

18-05-2021 12:21:13

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 348 حامی
  • 4 در انتظار تأیید