مجلس شورای اسلامی

کمیته حقیقت‌یاب برای کشتار سراوان تشکیل دهید

نویسنده: امضا محفوظ
دیدن همه امضاها
۲۰۸ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

قتل ۱۰ سوخت‌برِ بلوچ توسط نیروهای سپاه در اسفند ماه گذشته هنوز پاسخ مناسبی از طرف مجلس دریافت نکرده‌است. در اعتراضات مردم سراوان به این کشتار، تعدادی از شهروندان بلوچ دستگیر شده‌اند که خبری از آنها شنیده نمی‌شود.

هیچ تضمینی نیست که این تراژدی دوباره تکرار نشود. بنا به تحقیق کمپین فعالان بلوچ در سال ۲۰۲۰ میلادی ۴۶ سوخت‌بر به این طریق جان باخته‌ و ۲۱ نفر هم مجروح شده‌اند.

قتل محروم‌ترین و فقیرترین شهروندان بلوچ که برای درآمد ناچیزی مجبور به سوخت‌بری شده‌اند هیچ توجیه قانونی و انسانی ندارد. آنهم زمانی که دلالان سوخت و صاحبان خودروهای سوخت‌بری که بیشترین سود را به جیب می‌زنند از پیگرد قانونی مصون می‌مانند.

تاکنون نمایندگان سراوان، چابهار، و زاهدان بارها از دولت به خاطر کوتاهی در رفع بیکاری و کمبود امکانات رفاهی و بهداشتی انتقاد کرده‌اند. نمایندگان این مناطق محروم وظیفه دارند به کشتار شهروندان بلوچ رسیدگی کنند و بی‌طرفانه حقایق آن را با مردم در میان بگذارند تا این فاجعه تکرار نشود. ما از این نمایندگان می‌خواهیم هرچه زودتر یک کمیته حقیقت‌یاب برای رسیدگی به کشتارهای مرزی تشکیل دهند و با معرفی مسببان این فاجعه از تکرار آن جلوگیری کنند. ///

عکس از اعتماد

به روز شده‌ها

۳ ماه قبل

28-03-2021 21:12:30

دادخواست چاپ شد

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 44 حامی
  • 164 در انتظار تأیید