مجلس شورای اسلامی

رفاه مردم مهم‌تر از قدرت‌نمایی هسته‌ای است

نویسنده: امضا محفوظ
دیدن همه امضاها
۷۴ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

دو شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۹

پاییز گذشته مجلس شورای اسلامی لایحه‌ای دو فوریتی را به تصویب شورای نگهبان رساند که در آن بلندپروازی‌های هسته‌ای رهبر نظام برای غنی‌سازی اورانیوم مهم‌تر از معیشت و آسایش مردم تعریف شده‌است. شورای نگهبان بلافاصله این لایحه را به قانون تبدیل کرد.

در قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت»، مجلس تلاش دارد دولت و سازمان انرژی اتمی ایران را موظف ‌کند قبل از هرگونه مذاکره با غرب، به‌سرعت ظرفیت تولید اورانیوم غنی‌شده‌ی بیست‌درصدی را بالا ببرند و هرسال صدها کیلوگرم آنرا در داخل کشور ذخیره کنند. در ۹ ماده‌ی این قانون تأکید می‌شود که کشور باید چهاراسبه طی چند ماه تعداد ماشین‌های پیشرفته‌ی غنی‌سازی را چند برابر کند و هر ماه ظرفیت را بالاتر ببرد.

به نظر می‌رسد حاکمان جمهوری اسلامی به هیچ‌وجه قصد ندارند از جاه‌طلبی‌های اتمی کوتاه بیایند. در شرایط ورشکستگی اقتصادی و گسترش فقر، آنها هزینه کردن برای غنی‌سازی اورانیوم و گردن‌کشی هسته‌ای به شیوه کره شمالی را بر همزیستی صلح‌آمیز با دولت‌های غربی و همسایگان ترجیح می‌دهند.

قانون «اقدام راهبردی» بدون شک با هدف قدرت‌نمایی و شاخ وشانه‌کشیدن برای آمریکا و دولت‌های غربی تدوین شده. این قانون برخلاف عنوان آن نه تنها کمکی به «منافع ملت» نمی‌کند بلکه باعث نگرانی و بدگمانی دولت‌های غربی شده و روند مذاکرات احتمالی را سخت‌تر خواهد کرد.

ما امضاکنندگان این دادخواست خواهان لغو قانون «اقدام راهبردی» هستیم. ما نمی‌خواهیم کشورمان به راه کره شمالی برود. ما نمی‌خواهیم سازمان بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای غربی کشور ما را به عنوان تهدیدی علیه صلح منطقه به شمار آورند و مملکت ما را به دامن منافع چین و روسیه و کره شمالی سوق دهند. معیشت و رفاه مردم مهم‌تر از قدرت‌نمایی هسته‌ای است.

عکس: ATTA KENARE / AFP

به روز شده‌ها

۵ ماه قبل

22-02-2021 19:27:36

دادخواست چاپ شد

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 19 حامی
  • 55 در انتظار تأیید