سازمان ملل و قوه قضاییه 

اعدام زندانیان بلوچ را متوقف کنید!

نویسنده: امضا محفوظ
دیدن همه امضاها
۳۳۵ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

شنبه، ۱۱ بهمن ۱۳۹۹

جمهوری اسلامی در طی یک ماه ۱۶ زندانی بلوچ را اعدام کرد. از جوان ۲۱ ساله تا مرد ۶۰ ساله را بدون امکان تجدید دادرسی و در مواردی بدون دسترسی به وکیل، در سکوت رسانه‌های داخلی اعدام کردند. اعدام‌شدگان همه تنگ‌دست و فقیر بودند و اکثراً به اهل سنت تعلق داشتند.

نام‌شان را به یاد داشته‌باشیم : الیاس قلندرزهی، امید محمودزهی، بهنام ریگی، جما زاروزهی، حسن دهواری، شعیب ریگی، شمس‌الدین باجی، عبدالباسط خشت، عبدالحمید میربلوچ‌زهی، عبدالرئوف کبدانی، مجید ریگی، محمد انور عالیزهی، مهربان براهویی، یونس جمشیدزهی، یونس خانشینی، جاوید دهقان.

وقتی که پای هم‌وطنان بلوچ به میان می‌آید، ستم و تبعیض چند برابر است و عدالت از همیشه کم‌سوتر! حتی در اعدام هم با تبعیض بیشتر روبرو هستند. اگر اتهام، امنیتی و سیاسی باشد هیچ ترحمی وجود ندارد. اگر با قاچاق مواد مخدر مربوط باشد باز هم متهم فاقد حقوق و دسترسی به وکیل و محاکمه عادلانه است. جان روستاییان فقیر بلوچ که غالباً از امکانات معیشتی، رفاهی، بهداشتی و آموزشی محروم هستند برای حاکمان ارزشی ندارد. با کم‌ترین بهانه طناب دار را به گردن آنها می‌اندازند.

هم‌اکنون چند زندانی دیگر بلوچ در صف اعدام قرار دارند، از جمله دو زندانی سیاسی: مولوی امان‌الله بلوچی، و حافظ عبدالرحیم کوهی، که به اتهام محاربه در بند هستند و اتهاماتِ خود را رد کرده‌اند.

سکوت جایز نیست. ما امضاکنندگان این دادخواست می‌خواهیم اعدام هم‌وطنان بلوچ متوقف شود. اطلاع‌رسانی شفاف، تماس با خانواده، و دسترسی به وکیل و دادگاه عادل حق همه‌ی زندانیان است. بلوچ‌ها را اعدام نکنید!

#اعدام_نکنید

#نه_به_اعدام

#اعدام_بلوچها

به روز شده‌ها

۱ سال قبل

30-01-2021 17:59:00

دادخواست چاپ شد

۱ سال قبل

03-02-2021 14:57:54

200 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۱ سال قبل

31-01-2021 01:25:48

100 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۱ سال قبل

30-01-2021 20:15:16

50 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 309 حامی
  • 26 در انتظار تأیید