دولت‌های کانادا، سوئد، افغانستان، اوکراین، آلمان و انگلستان، سازمان بین‌المللی هوانوردی، دیوان بین‌المللی دادگستری و سران سایر کشورها

دادخواهی برای خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی

نویسنده: امضا محفوظ
دیدن همه امضاها
۵۶۰ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

چهار شنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۹

درست یک‌سال پیش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با شلیک دو موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین در آسمان، سرنشینان آنرا به قتل رساند. کسانی که همان زمان خود را به محل سقوط هواپیما در اطراف شهر تهران رساندند با صحنه‌ای جهنمی از صدها نقطه‌‌ی شعله‌ور در آتش و خاکستر و تکه‌های آهنِ گداخته و ذراتِ گوشت و استخوانِ سوخته و لباس و اثاث و کفش روبرو  شدند. ۱۷۶ زن و مرد و کودکِ بی‌گناه همراه با ۹ نفر خدمه‌ی هواپیما در اندک زمانی به فجیع‌ترین شیوه به قتل رسیدند.

مقامات جمهوری اسلامی تا همین امروز که یک سال از فاجعه گذشته از توضیح جزییات ماجرا و معرفی و محاکمه‌ی قاتلان و کسانی که دستور حمله‌ی موشکی را دادند طفره می‌روند. آنها هرگز به مردم و بازماندگان قربانیان توضیح ندادند چرا درست در بزنگاه تنشِ نظامی میان آمریکا و جمهوری اسلامی پروازهای مسافری را تعطیل نکردند. نگفتند چرا پس از شلیک نخستین موشک، پی به «خطا»ی خود نبردند و تصمیم گرفتند با شلیک موشک دوم کار را یکسره کنند! نگفتند چرا سه روز منکر مسؤلیت سپاه شدند، چرا سه روز به عمد دروغ گفتند و تقصیر را به گردن نقص فنی هواپیما و خطای خلبان گذاشتند؛ روشن نکردند چه کسی موشک‌ها را شلیک کرد و چه کسانی فرمان شلیک را دادند، چرا از دادن اطلاعات و تحویل فوریِ جعبه‌ی سیاه ضبط مکالمات خلبان به دولت اوکرایین اجتناب کردند، و بسیاری پرسش‌های دیگر.

در تمام این یک‌سال با خانواده‌ی قربانیان بدرفتاری کردند و آنها را سردواندند. تلاش کردند صاحب عزای این قربانیان شوند و با «شهید» خواندن آنان، یاد قربانیانِ جنایت سپاه را مزورانه با سوگواری قاسم سلیمانی پیوند بزنند! حالا هم می‌خواهند طبق قوانین اسلامی «دیه» بپردازند، بدون آنکه با بازماندگان و وکیل‌های آنها در این مورد مشورتی کرده باشند.

مادر اوین ارسلانی، یکی از قربانیان هواپیما، خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی می‌گوید «جگرم را سوزاندید، کمرمان را شکستید، حالا برای عزیزان ما نرخ تعیین می‌کنید؟ ما دیه نمی‌خواهیم. ما تنها دادخواهی می‌خواهیم.»

بله، دادخواهی می‌خواهیم. پرده‌ی سکوت و انکار و طفره‌ی دولت باید کنار رود و حقیقت به اطلاع مردم رسانده شود. باید قاتلان و فرماندهان آنها محاکمه و مجازات شوند. این خواست خانواده‌ی قربانیان و تقاضای ما امضاکنندگان این دادخواست است. در سالروز فاجعه‌ی هواپیمای اوکرایین ما نیز شمعی می‌افروزیم اما سکوت نمی‌کنیم و در کنار خانواده‌ی قربانیان صدای دادخواهی خود را به دنیا اعلام می‌داریم. ///

#دادخواهی_برای_خانواده_قربانیان_هواپیمای_اوکراینی

به روز شده‌ها

۴ ماه قبل

06-01-2021 18:04:27

دادخواست چاپ شد

۴ ماه قبل

07-01-2021 20:58:48

200 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۴ ماه قبل

06-01-2021 22:08:18

100 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۴ ماه قبل

06-01-2021 19:49:44

50 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۴ ماه قبل

06-01-2021 18:57:58

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 451 حامی
  • 109 در انتظار تأیید