قوه قضاییه

سازمان عفو بین‌الملل: برای درخواست آزادی نسرین ستوده به ابراهیم رئیسی نامه بنویسیم

نویسنده: دبیر دادخواست
دیدن همه امضاها
۶۹ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع برجسته حقوق بشر در ایران، پس از دو محاکمه بسیار ناعادلانه با حکم ۳۴ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق روبه‌روست.

اتهام‌های وارد شده به او اما تنها به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز و صلح‌طلبانه حقوق بشری، از جمله دفاع از زنان معترض به قانون حجاب اجباری در ایران (دختران خیابان انقلاب) و مخالفت شدید او با مجازات مرگ است.

سازمان عفو بین‌الملل پیشنهاد راه انداختن کارزاری برای آزادی نسرین ستوده را داده و در فراخوانی از افراد علاقه‌مند خواسته است برای آزادی نسرین ستوده، به ابراهیم رئیسی، رئیس بعدی قوه قضاییه نامه بنویسند و از او بخواهند خانم ستوده را فورا آزاد کند.

پیشنهاد عفو بین‌الملل این است که به دلیل زندانی بودن نسرین ستوده به ابراهیم رئیسی که به زودی جانشین صادق آملی لاریجانی می‌شود اعتراض و آزادی فوری و بی‌قید و شرط این وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر از او خواسته شود.

این سازمان همچنین خواسته است که در این نامه به «بازداشت خودسرانه» خانم ستوده و «حکم به شدت ناعادلانه زندان» برای او اعتراض شود.

نسرین ستوده روز چهارشنبه ۲۳ خرداد در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. ابتدا گفته شد علت بازداشت او اجرای حکم پنج سال زندانی است که به شکل غیابی برای او صادر شده است اما بعد روشن شد که او به دلیل شکایت «مهدی پِیتام»، بازپرس پرونده شاپرک شجری‌زاده، از دختران خیابان انقلاب، به زندان منتقل شده است.

خانم ستوده وکالت چند معترض به حجاب اجباری را بر عهده داشته است.

به این وکیل دادگستری اتهام‌های مختلفی همچون «تبلیغ علیه نظام»، «اهانت به رهبری» و «جاسوسی» زده شده است که می‌تواند به احکام سنگین برای او منجر شود.

نسرین ستوده پیش‌تر و در شهریور ماه سال ۸۹ در حالی که وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی را برعهده داشت، بازداشت و به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد. این وکیل دادگستری سپس در شهریور ماه ۹۲ پس از سپری کردن سه سال زندان آزاد شد.

بخشی از دادخواستی که در نامه پیشنهادی سازمان عفو بین‌الملل خطاب به رئیس بعدی قوه قضائیه آمده، از این قرار است:

«من از شما می‌خواهم نسرین ستوده را بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد کنید زیرا او یک زندانی عقیدتی است که تنها به دلیل فعالیت‌ صلح‌آمیز در راه اصول حقوق بشر زندانی شده است. علاوه بر این لطفا اطمینان حاصل کنید که او به طور منظم با خانواده و وکیل منتخب خود در تماس باشد. من از شما می‌خواهم فعالیت برای حقوق زنان، از جمله اعتراض مسالمت‌آمیز به حجاب اجباری عملی جنایت‌کارانه محسوب نشود و مقررات حجاب اجباری در ایران لغو شود.»

به روز شده‌ها

۱ سال قبل

22-08-2019 05:34:07

دادخواست چاپ شد

تازه‌ترین دادخواست‌ها

  • 50 حامی
  • 19 در انتظار تأیید