ارگان های حقوق بشری بین المللی

مسؤلانِ خاموشی عمدی اینترنت در آبان خونین باید محاکمه شوند

نویسنده: امضا محفوظ
دیدن همه امضاها
۳۱۴ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

پنجشنبه، ۲۹ آبان، ۱۳۹۹

در اوج اعتراضات آبان ۹۸، مقامات دولت ایران تصمیم گرفتند جریان اطلاع‌رسانی از سوی مردم را به هر وسیله مسدود کنند. یکی از اقدامات آنها اختلال در شبکه‌ی اینترنت بود. روز شنبه ۲۵ آبان چند ساعت پس از اعلامِ ناگهانیِ افزایش قیمت بنزین، ارتباط مردم با دنیای خارج قطع شد. جمهوری اسلامی اینترنت را خاموش کرده بود تا به دور از چشم جهانیان دست به سرکوب گسترده بزند.

قطع تقریباً کامل اینترنت در آبان ۹۸ نزدیک به یک هفته به درازا کشید. طبق تحقیقات بعدی سازمان‌های حقوق بشری، در طول این یک هفته در سراسر کشور صدها نفر از معترضان به دست نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیدند. خاموشی اینترنت پوششی بود بر یک کشتار هولناک که هنوز ابعاد واقعی آن به تمامی آشکار نشده‌است.

خاموشی اینترنت به دستور شورای امنیت ملی صورت گرفت. این دستور شبانه به شرکت‌های خدمات اینترنتی ابلاغ شد تا گزارش مستقیم از وقایع توسط مردم و خبرنگاران ناممکن شود. ارسال عکس فوری و فیلمِ زنده توسط شهروندان نیز طی آن یک هفته امکان‌پذیر نشد. بسیاری از کسانی که روی تلفن همراه وقایع را ثبت کرده بودند این مستندات را از ترس پیگرد از گوشی‌های همراه خود پاک کردند. زیر فشار ترس و ترور، قتل‌ها و دستگیری‌ها شدت گرفت بدون آنکه خبرگزاری‌های جهان از دامنه‌ی وسیع آن آگاهی پیدا کنند.

خاموشی اینترنت همدستی مستقیم در جنایت بود. اجراگران این سیاست، به ترتیبِ میزان مسؤلیت عبارت بودند از شورای امنیت ملی، وزارت ارتباطات و شخص وزیر آذری جهرمی، و اعضای شورای عالی فضای مجازی. آذری جهرمی ابتدا ادعا کرد که بی‌اطلاع بوده اما در روزهای بعد هیچ تلاشی برای برقراری ارتباط اینترنت نکرد. خاموشی اینترنت سرپوش برای کشتار بود و همه‌ی مسؤلان این نهادهای فناوریِ اطلاعات باید پاسخگوی جنایت باشند. ما امضاکنندگان این دادخواست خواهان محاکمه‌ی این همدستان مستقیم کشتار آبان ۹۸ هستیم.

#روایت_آبان_خونین

#آبان_۹۸

#کشتگان_آبان

به روز شده‌ها

۵ ماه قبل

19-11-2020 20:54:19

دادخواست چاپ شد

۵ ماه قبل

22-11-2020 18:08:30

200 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۵ ماه قبل

20-11-2020 10:59:01

100 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۵ ماه قبل

20-11-2020 00:01:05

50 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 290 حامی
  • 24 در انتظار تأیید