ارگان های حقوق بشری بین المللی

کسانی که فرمان قتل‌عام نیزار ماهشهر را دادند باید محاکمه شوند

نویسنده: امضا محفوظ
دیدن همه امضاها
۴۲۲ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

سه شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۹

سرکوب مردم در آبانِ خونین در چند مورد با سلاح‌های جنگی صورت گرفت. یکی از این موارد در استان خوزستان رخ داد که مردمِ معترض موفق شده بودند بخش‌هایی از ماهشهر را به تصرف خود درآورند. پس از تهاجم گسترده‌ی یگان‌های ویژه انتظامی با خودروهای جنگی و زره‌پوش، عده‌ی زیادی در شهر کشته شدند. تعدادی از مردم با وحشت به درون نیزار ماهشهر پناه بردند. مأموران محل را محاصره کردند و با دوشکا و سلاح‌های سنگین از بالای خودروهای جنگی، نیزار را زیر رگبار گلوله گرفتند.

از میان کشته‌شدگان نیزار ماهشهر، طبق آمار مختلف تاکنون نام‌های حدود ۳۰ نفر مشخص شده‌است. صدا و سیما در توجیه این کشتار گفت کشته‌شدگان عوامل دشمن و گروه‌های مسلح تجزیه‌طلب بودند که می‌بایست با شدت با آنها مقابله می‌شد. اکثر مردمی که به نیزار پناه برده بودند شهروندان غیرمسلح بودند.

طبق گزارش رادیو فردا، فرماندهان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ در ماهشهر عبارتند از سرتیپ حسن شاهوارپور فرمانده سپاه استانی ولی عصر، سرتیپ احمد خادم سیدالشهدا فرمانده قرارگاه منطقه‌ای کربلا، سرهنگ حسن حسین نژاد فرمانده لشکر هفت زرهی سپاه، دریادار دوم پاسدار امرالله نوذری فرمانده منطقه سوم دریایی سپاه، سرتیپ حیدر عباس‌زاده فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان، سرتیپ غلامرضا اشرفی فرمانده پیشین یگان ویزه خوزستان و فرمانده کنونی تیپ دوم یگان ویژه تهران.

کشتار مردم با سلاح‌های سنگین در ماهشهر،  از جمله در نیزار این شهر، یک جنایت هولناک بود. ما خواهان محاکمه‌ و مجازات تیراندازان و فرماندهانی هستیم که دستور قتل‌عام معترضان را دادند.

#کشتار_ماهشهر

#روایت_آبان_خونین

#آبان_۹۸

#کشتگان_آبان

عکس از سایت رادیو فردا.

به روز شده‌ها

۵ ماه قبل

17-11-2020 18:50:11

دادخواست چاپ شد

۵ ماه قبل

20-11-2020 00:03:54

200 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۵ ماه قبل

18-11-2020 01:39:49

100 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۵ ماه قبل

17-11-2020 21:34:50

50 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 359 حامی
  • 63 در انتظار تأیید