قوه قضاییه

اعدام افرادی را که هنگام وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن دارند متوقف کنید

نویسنده: دبیر دادخواست
دیدن همه امضاها
۶۶۹ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

آقای صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضایی جمهوری اسلامی ایران،

با وجود تمامی اعتراض ها و تلاش‌های نهادها و سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری و جامعه جهانی برای متوقف کردن صدور و اجرای مجازات اعدام در جهان، دستگاه قضایی تحت امر شما همچنان اعدام را به عنوان «مجازاتی بی‌بازگشت» اجرا کرده و صدور حکم اعدام به عادتی همیشگی برای قضات قوه قضاییه تبدیل شده است.

اصرار به اجرای این مجازات در دستگاه قضایی ایران در حالی است که جدای از غیر انسانی بودن، ناعادلانه بودن و وحشیانه بودن مجازات اعدام، امروزه عدم کارایی آن نیز به عنوان یک مجازات در پیشگیری از وقوع جرم یا بهبود ناهنجاری‌های اجتماعی به عنوان عاملی بازدارنده ثابت شده و از میان ۱۹۶ کشور دنیا بیش از دو سوم‌شان، یعنی ۱۴۶ کشور، یا اعدام را به طور کلی از قوانین خود حذف کرده یا در عمل، اجرای آن را متوقف کرده‌اند.

در این میان اما، صدور و اجرای حکم اعدام برای افرادی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته و بر این اساس «کودک- مجرم» خوانده می‌شوند، ظالمانه‌ترین، ناعادلانه‌ترین و غیر انسانی‌ترین روند قضایی در حال تکرار از سوی دستگاه قضایی ایران است.

علاوه بر این، دستگاه قضایی تحت امر شما همچنین به شدت با فعالان، کنشگران و وکیلانی که برای توقف اعدام «کودک‌-مجرمان» تلاش می‌کنند، بر خورد می‌کند. ضمن اینکه تلاش‌های حقوقی انجام گرفته از جمله تصویب ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی نیز تاکنون نتوانسته سبب توقف یا کاهش صدور و اجرای حکم اعدام برای افرادی شود که در هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند و بر این اساس از آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی تا کنون دست‌کم شش نوجوان در ایران اعدام شده‌اند.

از این رو به منظور پاسداری و حفظ حق حیات انسانی و نیز در راستای احترام و رعایت حقوق بشر، به ویژه برای افرادی که در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال داشته و بر اساس معاهده‌های بین‌المللی کودک محسوب می‌شوند، ما امضاکنندگان این دادخواست به جد از شما، دستگاه قضایی تحت امرتان و نیز قضات آن می‌خواهیم فورا صدور و اجرای حکم اعدام تمامی متهمان و محکومانی را که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال داشته‌اند متوقف کرده و عدالت قضایی را جایگزین انتقام‌جویی و منطق «چشم در برابر چشم» کنید تا حق حیات این افراد نقض نشود.

به روز شده‌ها

۳ سال قبل

22-08-2019 03:48:46

دادخواست چاپ شد

۲ سال قبل

27-06-2020 06:29:53

200 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۳ سال قبل

29-09-2019 15:11:07

100 پشتیبان

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 246 حامی
  • 423 در انتظار تأیید