مجوز فعالیت موسسه هنری ناصر تقوایی را برای نشر آثارشان هر چه زودتر صادر کنید

نویسنده: دبیر دادخواست
دیدن همه امضاها
۷۴ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

استاد ناصر تقوایی، فیلمساز، عکاس، مدرس سینما و نویسنده برجسته معاصر است و از پیشگامان موج نوی سینمای ایران به شمار می آید. آثار درخشانی از این هنرمند مولف به یادگار مانده است از «رهایی» و «آرامش در حضور دیگران» گرفته تا «نفرین»، از «ناخدا خورشید» و «کشتی یونانی» تا «کاغذ بی خط»، از سیزده فیلم گزارشی و مستند ماندگار تا سریال به یاد ماندنی «دایی جان ناپلئون» و همینطور دیگر آثار ایشان.

نزدیک به ۱۷ سال از ساخته شدن کاغذ بی خط، آخرین فیلم بلند ناصر تقوایی می گذرد. تک تک این سال های طولانی خانه نشینی ناصر تقوایی می توانست مزین به فیلمی از ایشان برای ایرانیان و جهانیان باشد، اما دو فیلم نیمه کاره «زنگی و رومی» و «چای تلخ» و تعدادی کتاب منتشر نشده روی دست ایشان به جا گذاشتند و بس. گرچه ایشان دور از هیاهوها و فرش قرمزها نوشتنی ها را نوشتند و در کنارش به تربیت هنرجویان نیز پرداختند.
به هر حال این سال های طولانی و طاقت فرسای فیلم نساختنِ چون اویی در درجه اول به پای روسیاهانی نوشته می شود که سنگ انداختن و سر دوانیدن و بال و پر بستن را خوب بلد بوده اند. ناصر تقوایی نماد برجسته ی آن دسته از هنرمندان شریف و روشنفکران درجه اولیست که انزوا و فیلم نساختن را به خم شدن و کم شدن ترجیح داده اند تا عزت و حرمت والای هنر خود را پاس بدارند. بعضی چون تقوایی در تبعید وطن و گروهی دیگر در تبعید و مهاجرت اجباری در دوردست ها.

پشتیبان هنرمندان شریف و بی تکرار خود باشیم. این حمایت، وظیفه ای است کوچک بر گردن مخاطبانی که زیر سایه چنین درختان تناوری سال ها نشسته اند و منتی نیست که ما بر ایشان نهاده باشیم. هنرمند شریف، مخاطب آگاه و شریف می خواهد در رابطه ای که مسئولانه و دو سویه است و منجر به رشد فکری و فرهنگی یک جامعه می شود.

بدینوسیله به مسئولان مرتبط اعلام می کنیم، که هر چه سریعتر مجوز موسسه هنری ناصری تقوایی را برای نشر آثار منتشر نشده و معطل مانده ی ایشان صادر کنید. این سر دوانیدن های چندین ساله گناهی نابخشودنی و داغ ننگی همیشگی ست بر پیشانی ریاکاران و فریبکاران.

این دادخواست از سوی برخی از مخاطبان و دوستداران آقای ناصر تقوایی مطرح شده است و هیچ ارتباط مستقیمی با شخص استاد ناصر تقوایی و خانواده محترم ایشان ندارد.

به روز شده‌ها

۱ سال قبل

22-08-2019 03:26:12

دادخواست چاپ شد

تازه‌ترین دادخواست‌ها

  • 50 حامی
  • 24 در انتظار تأیید