مجلس شورای اسلامی

کاهش بودجه‌ی مبارزه با آلودگی به زیان محیط زیست است

نویسنده: امضا محفوظ
دیدن همه امضاها
۲۷۸ پی‌دی‌اف
۰
۰
0 امضاهای تأیید نشده
0 امضاهای تأیید شده

مجلس شورای اسلامی طرحی را تصویب کرد که طبق آن سازمان محیط زیست از دریافت عوارض برای مبارزه با آلودگی محروم می‌ماند. در این طرح قرار است عوارض اخذ شده تماماً به دولت، یعنی به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برسد و سهم سازمان محیط زیست از این عوارض قطع شود. این طرح منتظر تأیید در صحن علنی مجلس است.

براساس قانون بودجه ۹۹، پس از دریافت عوارض آلودگیِ صنایع، باید  ۳۵% آن به صندوق توسعه سازمان محیط زیست تعلق گیرد. طبق طرح جدید، این سهمیه قطع می‌شود و به شهرداری‌ها انتقال پیدا می‌کند. مبلغ این سهم ۱۰۰۰ میلیارد تومان است. رئیس سازمان محیط زیست از این طرح شاکی است و می‌گوید به این ترتیب «ظلم بزرگی» در حق آب و خاک و هوای شهرها صورت خواهد گرفت.

طی دو دهه‌ی اخیر در ایران شهرداری‌ها برای تولید درآمد، با فروش زمین و هوا بدون رعایت استانداردهای زیست‌محیطی، دست به کسب و کار و سودآوری از فضاهای شهری زده‌اند و به نظر می‌رسد اکنون می‌خواهند محیط زیست شهری را هم قربانی این سیاست کنند. خودروسازان استانداردهای هوای پاک را دور می‌زنند، در تولیدات دیزلی برای پایین آوردن هزینه از نصب فیلترِ جذب دوده خودداری می‌کنند، پسماندها باعث بوی بد در محله‌ها می‌شوند، انباشتِ زباله و آلودگی هوا به افزایش حشرات و سوسک‌ها و تخریبِ فضاهای سبز ودرختان و مهاجرت پرندگان می‌انجامد. در چنین شرایطی تنفس هوای سالم دشوار شده و امکان رشد انواع باکتری و ویروس افزایش می‌یابد.

کاهش درآمد سازمان محیط زیست این روندهای منفی و آلاینده را تشدید خواهد کرد. ما امضاکنندگان این دادخواست از مجلس می‌خواهیم سهم سازمان محیط زیست از بودجه عوارض آلایندگی را قطع نکند. کیفیت زیست شهری و سلامت شهروندان از این طرح آسیب جدی خواهد دید.

آلودگی هوای صنایع در عسلویه ــ عکس: رضا صفایی، تسنیم

به روز شده‌ها

۵ ماه قبل

04-10-2020 20:58:11

دادخواست چاپ شد

۵ ماه قبل

17-10-2020 01:39:57

200 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۵ ماه قبل

11-10-2020 11:55:54

100 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

۵ ماه قبل

07-10-2020 21:56:04

50 پشتیبان‌

مشاهده همه پیشتیبان‌ها

دادخواست‌های برجسته‌شده

  • 260 حامی
  • 18 در انتظار تأیید