راهنما

 

شیوه استفاده از سایت دادخواست

شما می‌توانید در گام اول دست به تنظیم یک «دادخواست»بزنید یا اینکه نخست یک «موضوع» را به بحث بگذارید تا پس از مشورت و نظرخواهی، بر اساس آن نظرات، متن دادخواست را تهیه کنید.

طرح موضوع

می‌خواهید موضوعی را طرح کنید و عده‌ای را به بحث و همفکری فراخوانید تا سرانجام به یک اطلاعیه جمعی یا یک دادخواست برسید. یک شیوه کار تماس با یک گروه از آشنایان از طریق ایمیل است. این شیوه کار پرزحمت است و گاهی دیر نتیجه می‌دهد. سایت دادخواست کار را ساده می‌کند. شما موضوعی را طرح می‌کنید و لینک صفحه مربوط به آن را به آشنایان خود می‌فرستید و احیانا از آنان می‌خواهید که لینک را در اختیار دیگران بگذارند. از این پس بحث و تغییر و تصحیح متن در سایت دادخواست صورت می‌گیرد و فقط شما و دعوت‌شدگان به بحث می‌توانند آن صفحه ویژه را ببینند. توافق جمعی که حاصل شد بنابر خواست خودتان موضوع علنی می‌شود. حال می‌توانید بر پایه متن آماده شده شروع به جمع‌آوری امضا کنید.

نشر اطلاعیه و دادخواست

اگر متن‌تان آماده است، چه پیشاپیش چه از راه توصیف شده در بالا، می‌توانید روند جمع‌آوری امضا را آغاز کنید. زمان نشر علنی هر اطلاعیه را مبتکر یا مبتکران آن تعیین می‌کنند.

متن آماده شده همراه با امضاهای پای آن منتشر می‌شود. حال خودتان می‌توانید آن را به سایت‌ها و آدرس‌های مورد نظر خود بفرستید.

استفاده از خدمات سایت دادخواست

در هر مرحله از کار می‌توانید از خدمات سایت دادخواست بهره‌مند شوید. این خدمات شامل کمک به تهیه متن اولیه، ویرایش متن از نظر زبان، چک کردن فکت‌های آن برای دقت و انطباق بهینه با واقعیت و کنترل از نظر حقوقی می‌شود. ما در حد امکانات خود به ترجمه متن به انگلیسی، اگر لازم باشد، کمک می‌کنیم.

موازین

هر چه در سایت دادخواست منتشر می‌شود، لازم است با موازین سایت بخواند.

در این مورد نگاه کنید به آیین‌نامه و مقررات سایت دادخواست

.توجه شما را به ویژه به این دو اصل جلب می‌کنیم:

  • کسی که مطلبی در سایت دادخواست منتشر می‌کند، تضمین می‌کند که آن مطلب به کسی توهین نمی‌کند، حقوق قانونی کسی را ضایع نمی‌کند، به حریم خصوصی کسی تجاوز نمی‌کند.
  • سایت دادخواست مطالبی را نشر نمی‌دهد که استنباط شود در آن کسی یا کسانی، گروهی، یا گروه‌هایی به صورتی دلخواه و بی‌پایه در مقام مظلوم یا در مقام ظالم نشانده شده‌اند.

اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تنظیم یک دادخواست

چه عنوانی برای متن خود برگزینیم؟
عنوان اولین چیزی است که از متن به چشم می‌آید و نقش مهمی در جذب مخاطب دارد. مخاطب بایستی دریابد که متن چه می‌گوید و با طرح موضوع خواستار پدید آمدن چه تغییری در وضعیت است تا در جایی ظلم و تبعیض رفع شود یا به یک بی‌توجهی پایان داده شود.
■ کوتاه بنویسیم
تیتر با یک نگاه باید دیده و فهمیده شود، و در ضمن مناسب برای نشر در شبکه‌های اجتماعی باشد. توصیه: حدود ۱۰ کلمه!
■ عنوانی که می‌نویسیم باید مرتبط با خواسته ما باشد
در تیتر بگوییم که برای چه دادخواهی می‌کنیم و خواست ما چیست. به این ترتیب خواننده‌ای که با ما همنظر است، ترغیب می‌شود که متن را بخواند و آن را امضا کند.
■ جذاب و برانگیزاننده بنویسیم
عنوان باید پراحساس باشد و آگاهی و عاطفه خواننده را خطاب قرار دهد.
چند مثال:
− در مورد “اعترافات تلویزیونی”
نمایش اعترافات، اعتراف به ورشکستگی سیاسی و اخلاقی خودتان است!
− در مورد اعتصاب غذای زندانیان
مسئول آسیب دیدن زندانیان در اعتصاب غذا، شما حاکمان زندانبانید!
− در مورد چاله‌های خیابان‌ها در تهران
آقای شهردار، شما هم ممکن است در این چاله بیفتید!

متن دادخواهی یا طرح موضوع دادخواست
دادخواست متنی است برای گرفتن حقی یا مطرح کردن خواسته‌ای. ممکن است شما هنوز برای اینکه متن دادخواست را ارائه کنید آماده نباشد یا بخواهید از دیگران در این کار کمک بگیرید. در این صورت می توانید نیاز یا دغدغه خود را به صورت یک «موضوع» بیان کنید تا دیگران هم در شکل دادن ایده به شما کمک کنند.
■ مسئله چیست؟
متن نباید با مقدمه‌چینی طولانی شروع شود. یکسر باید به اصل مسئله بپردازد، در صورت لزوم در ادامه زمینه موضوع را شرح دهد و در پایان دوباره به خود مسئله و طرح خواسته برگردد. به این صورت هم می‌توانیم ساختار بهینه متن را تبیین کنیم: ۱) کوتاه و مستقیم توصیف کنیم امر نامطلوبی را که مورد توجه ماست، ۲) این چیز چیست و چه سابقه و زمینه‌ای دارد، ۳) چه تغییری باید رخ دهد؟
■ خواسته مشخص و روشن
هم مسئله باید مشخص باشد، هم خواسته. با یک “پتیشن” (دادخواست) نمی‌توان مجموعه‌ای از مسائل جهان را حل کرد. لازم است متن روی یک مسئله متمرکز بماند.
■ زبان تمیز و حق‌خواه
متن باید زبانی حقوقی داشته باشد، بدون لزوم استفاده از زبان تخصصی حقوق. الفاظ تند، پرخاش، صفت‌های زیاد، غلو، دراز‌گویی … همه اینها از جاذبه و تأثیر متن می‌کاهند. از هر گونه نسبت ناروا به افراد باید پرهیخت.
■ مسئله من مسئله تو هم هست
متن باید افراد هر چه بیشتری را به خود جذب کند. توجه کنیم که افراد درباره اصل موضوع ممکن است با ما همنظر باشند، اما شیوه بیان ما را نپسندند. مسئله من مسئله توست، پس باید بکوشم زبان من و تو هم به یکدیگر نزدیک باشند.

تصویر متن

هر متنی، چه متن آماده دادخواست چه متن طرح یک موضوع، برای نمایش بهتر در این سایت نیاز به یک تصویر دارد.

■ چه تصویری برگزینیم؟

عکسی برگزینیم که مرتبط به موضوع باشد، مرتبط به موضوع آن، زمینه آن و مخاطب آن که مثلا یک مقام دولتی است. بهتر است انسان در تصویر حضور داشته باشد، اگر عکس از مکان است مرتبط به موضوع باشد (مثلا اگر صحبت بر آلودگی هوا در شهر معینی است، عکس گویایی از آن شهر برگزینیم).

■ بارگیری تصویر

در سایت مجموعه‌ای تصویر عمومی در مورد مقوله‌های مختلف ذخیره شده است. اما بهتر است از تصویر مشخص‌تری که ربط مستقیمی به موضوع دارد استفاده کنیم. برای این منظور تصویری را که در اختیار داریم یا در اینترنت می‌یابیم (توجه به کپی‌رایت یعنی مجاز بودن استفاده!) آپلود می‌کنیم.

■ مشخصات فنی تصویر مطلوب

تصویر مطلوب بایستی ۹۰۰ در ۱۶۰۰ پیکسل یا بزرگتر باشد. عالی می‌شود اگر در آن قاعده مشهور “یک سوم” در عکاسی رعایت شده باشد (عکس را به صورت عرضی به سه قسمت تقسیم کنیم و همین طور به صورت طولی. راستای این خطوط تقسیم کننده مهم هستند. قسمت مهم تصویر بهتر است در محل تقاطع یک خط عرضی و طولی باشد)

خطاب متن دادخواهی

■ مخاطب تصمیم گیرنده

هر متن دادخواهی قاعدتا دارای یک مخاطب است که فرد یا نهادی است که می‌تواند تصمیمی بگیرد و اقدامی کند در جهت خواست طرح شده در متن. از این رو به آن فرد یا نهاد در ادبیات دادخواهی “تصمیم‌گیرنده” هم می‌گویند.
طبعا “تصمیم‌گیرنده” بایستی بتواند در مورد موضوع مورد نظر ما تصمیم هم بگیرد. مثلا خواست ما پیش گرفتن تمهیداتی است برای پیشگیری از سوانح حین کار. متنمان را که شبیه نامه است خطاب به کسی چون وزیر کار می‌نویسیم، نه مثلا رئیس جمهوری، هر چند او هم در این قضیه مسئول است.

■ ایمیل مخاطب

کوشش کنیم ایمیل مخاطب را پیدا کنیم تا متن و امضاهای آن به آن نشانی ارسال شود. (اگر ایمیل مربوطه را نداشتیم، کار را عقب نیندازیم. گردانندگان سایت دادخواست کوشش می‌کنند آن را بیابند.)